Staff

Senior Leadership Team

Head Teacher – Chris McMillan

Acting Depute Head Teacher – Kate Mechie

Principal Teacher – Tom Chalmers

Senior Development Officer – Anne Macdonald

Development Officer – Mhairi Ritchie

Development Officer – Katrina Innes

Teaching Staff Team

Primary 1 – Kevin Donnachie

Primary 1/2 – Chris Rosendale/Emma Roche

Primary 2 – Jessica Renwick/Chris Rosendale

Primary 3 – Jessica Finlayson

Primary 4 – Tom Chalmers

Primary 4/5 – Susan Niven

Primary 5 – Lisa Campbell/Emma Roche

Primary 6 – Scott Archibald

Primary 7 – Katrina Innes

SLC Class (Penguins) – Holly Sives

MLD Class (Pandas) – Melissa Hope

Support for Learning – Kieran Paton
Support for Learning – Pauline Mason
Support for Learning and Probationer Cover – Jessica Astwood
Outdoor Learning – Margherita Still

Nursery Staff Seam

Donna Walls – Early Years Officer

Sarah Henderson – Early Years Officer

Maxine Corbett – Early Years Practitioner

Dawn Williams – Early Years Practitioner

Sophie Swanson – Early Years Practitioner

Emily McDonald – Early Years Assistant

Kathleen Mackenzie – Senior Early Years Intervention Officer

Tina Miller – Early Years Practitioner

Michelle Boucher – Pupil Support Assistant

Martina Frankjovic – Early Years Assistant

Pupil Support Team

Lynne Baxter – Pupil Support Officer

Lee Campbell – Pupil Support Assistant

Kerry Quinn – Pupil Support Assistant

Angie Taylor – Pupil Support Assistant

Deborah Robertson – Pupil Support Assistant

Michael Aird – Pupil Support Assistant

Kim Ross – Pupil Support Assistant

Lindsey Wilson – Pupil Support Assistant

Christina Farmborugh- Pupil Support Assistant

Jen Reilly- Pupil – Support Assistant

Janette O’Donnel – Pupil Support Assistant

Lorraine Stewart – Pupil Support Assistant

Sharon Philip – Pupil Support Assistant

Louisa Selwood – Pupil Support Assistant

Niamh Rankin – Pupil Support Assistant

Maria McKenzie – Pupil Support Assistant

Agnieszka Peezynska – Pupil Support Assistant

Katerina Skitzi – Pupil Support Assistant

Mariola Chelkowska – Early Years Practitioner – SLC Class

Sacha McClorey – Early Years Practitioner – MLD Class

Administrative Team

Norma Williams – School Administrator

Kerry Stewart – School Administrator

Alyth Hay – School Administrator

Suzanne Glancy – School Business Manager

Audrey Burgess – SSO